Kapat

1.1. BİT’in Günlük Yaşamdaki Önemi

 1. BİLİŞİM OKUR – YAZARLIĞI

Giriş: Dersimizi Tanıyalım

Bu dersi daha iyi anlayabilmek için dersimizin adı olan “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” kavramını ve dersimizin ana konusu olan “Bilgisayar” kavramını bilmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki tanımlardan bu kavramların anlamlarını öğrenebilirsiniz.

BİT Nedir?

Bit, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kısaltılmasıdır. Aynı zamanda Bilişim Teknolojilerinin kısaltması olarak da düşünebiliriz.

Bilişim (Information) Nedir?

Bilişim, bilginin bilgisayar ve benzeri elektronik makineler aracılığı ile işlenmesi bilimidir. (TDK)

Bilişim kelimesi bilmek fiilinin bir türevi olan bilişmek fiilinden türetilmiş bir kelimedir.

 

Teknoloji Nedir?

İnsanoğlunun ihtiyaçlarına uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. Teknoloji, bilimi kullanarak hayatı kolaylaştırmak için yapılan her şeydir.

 

 

Bilişim Teknolojileri Nedir?

Bilişimde kullanılan bütün araç ve gereçlerin oluşturduğu sistemdir. (TDK)

 

Yazılım Nedir?

Program da denilen, bir bilgisayarı belirli işlevleri yerine getirmek üzere yöneten, bilgisayara ne yapacağını söyleyen, kodlanmış komutlar dizisidir.

 

Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar, kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen, çok hızlı çalışan elektronik cihaza denir.

 • BİT’in Günlük Yaşamdaki Önemi

Belki farkında değilsiniz ama Bilişim Teknolojileri ürünleri hayatınızın her alanında bulunuyor. En basit örneği ile evinizde kullandığınız televizyon, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi ürünler temelde bilişim teknolojileri ürünüdür. BilgisayarBilimi.Net Evet velilerimizin cebinde kullandığı akıllı telefonlar da bir bilişim teknolojileri ürünüdür. Bu örnek verilen ürünleri kullanmayı az çok biliyorsanız bilişim teknolojilerini öğrenmek için zaten bir adım atmış bulunuyorsunuz demektir.

Neden Öğrenmeliyim?

Kendinize bu soruları sorun. Bilişim teknolojileri dersini neden öğrenmeliyim ve öğrenmesem ne gibi eksiklikler yaşarım?

Bu sorulara cevaplar ararken size yardımcı olması için Bilişim Teknolojilerinin kullanıldığı alanları okuyun.

 1.1.2. BİT’in Kullanıldığı Alanlar


Eğitim :

Bilgisayar hayatımıza girmeden önceki zamanlarda bir bilgiye ihtiyacımız olduğu zaman kütüphanelere gidip sayfalar dolusu ansiklopedilerden araştırmalar yapardık. Artık bu sayflar dolusu bilgiler küçücük bir belleğe sığabiliyor ve istediğimiz bilgiye çok kısa bir zamanda erişebiliyoruz. BilgisayarBilimi.Net Hatta üniversitelerde öğretilen dersleri bilgisayar üzerinden evimizde izleyebiliyor ve bilgisayar üzerinden  sınavlara katılabiliyoruz.

 

Sağlık:
Artık muayene olmak için sabah erkenden sırada bekleyip fiş alma derdi bitmektedir.   Bilgisayar ortamında ya da telefonla kolaylıkla muayene için randevu alınabilmektedir.
Hastanelerde tedavi amaçlı kullanılan ultrason, tansiyon vb. aletler bilişim teknolojileri ürünüdür.

 

 

Ulaşım:
Akıllı telefon, bilgisayar, tablet kullanarak otogarlara gitmeden otobüs biletlerini alabiliyoruz. Bilmediğimiz bir şehre gidildiğinde GPS sistemi ile yol tarifini telefonumuz üzerinden alabiliriz. Büyük şehirlerde trafik yoğunluğunu da akıllı telefonlarımız ile öğrenebiliriz.

 

 

Güvenlik:
Artık tüm şehir, bankalar, dükkânlar vb. her biri güvenlik kameraları ile izlenebilmekte bir olay olduğunda olaya dâhil olanların kimlikleri tespit edilebilmektedir.

 


Bankacılık :
Bankalarda binlerce kullanıcının bilgileri bilgisayarda tutulmakta ve işlemler bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Evimize gelen elektrik, su faturalarını bankaya gitmeden bilgisayar üzerinde ödeyebiliyoruz. Dünyanın çok uzak bir yerinden yatırılan para çok kısa bir süre içinde elimizde olabilmektedir. Hatta cebimizde hiç para taşımadan bankamatik kartları ile alışveriş yapabilmekteyiz.


Gazetecilik:
Gazeteler, bir gün önceki haberleri hazırlar, gece yarısı sayfalara basar ve insanlara satılırlardı. Yani insanlar dünün haberini bugün öğrenirlerdi. Günümüzde gazeteler web sitelerinden yayın yapmaktadırlar ve insanlar haberleri bir gün önceden değil anında öğrenebilmektedirler.

 

 

Sosyal Medya:
Sosyal medya ile aynı anda yüzlerce arkaşımız ile iletişime geçebiliyoruz. Bir olay veya bilgi hakkındaki düşüncelerimizi özgürce tüm çevremize yayabiliyoruz.

 

 

 

Alışveriş:
Online alışveriş siteleri ile yüzlerce km uzaklıkta merkezi bulunan ya da ülkemizde bulunmayan bir ürüne dahi kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

 


 

İletişim:
Mobil telefonlar ile birlikte ortamdan bağımsız şekilde artık sevdiklerimizle rahatlıkla iletişim kurabiliyor, işlerimizi telefon ile halledebiliyoruz.

 

Yukarıda saydığımız alanlar bilişim teknolojilerinin kullanıldığı bazı alanlardır. Bilişim teknolojileri hayatımızın her alanında yer bulmaktadır. Hayatınızın her alanında yer alan bu teknolojiyi öğrenmemek size hayatınızda zaman ve maliyet kaybına neden olacaktır.

Yazımızın bu bölümüne kadar bilişim teknolojileri ürünlerinin kullanımından bahsettik. Bu ürünlerin nasıl üretildiğini aranızda merak edenler elbette vardır. Şimdi çevremizdeki insanları bir düşünelim. Bazı insanlar kendilerine verilen eşyaları sadece kullanır bazı insanlar da bu eşyaların yapımını, oluşumunu merak ederler.

Hiç merak ettiniz mi?

Bir şeyleri öğrenmek için insanın doğasında gerekli olan temel güdü meraktır. Matematik, müzik, resim, fen bilimleri ve daha bir çok alanda bir bilgiyi öğrenmek istiyorsanız temelinde merak bulunmaktadır. İşte tam bu noktada sürekli soracağımız temel soru “Nasıl” sorusu olmalıdır.

İnternette gezindiğiniz web sitelerinin, oynadığınız oyunların, kullandığınız akıllı telefon uygulamalarının ve hatta bilgisayarın nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Bu siteleri, oyunları, uygulamaları, cihazları yapan kişilerle sizin aranızdaki fark nedir?

Kendi oluşturduğunuz bir tasarımın, oyunun veya web sitesinin milyonlarca kişi tarafından kullanılıp beğenilmesinin nasıl bir duygu olduğunu düşünmeye çalışın.

İşte hem bu merak duygusu hem de günlük hayatımızın her alanında yer alması sebebi ile bir dönem boyunca hep beraber bilişim teknolojileri ürünlerini, bu ürünlerin nasıl yapıldığını ve nasıl kullanıldığını öğreneceğiz.

1.1.3. BİT Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özellikle Sosyal Medyanın kullanımında bağımlılık derecesine ulaşırsa buna dikkat etmeliyiz. İletişime geçilen kişilerin tanıdık olmasına dikkat etmeliyiz. Tanımadığımız kişilerin iletilerine cevap yazarken dikkatli olmalıyız. Bilgisayarları kullanırken vücut sağlığına dikkat etmeliyiz. Bilgisayar başında yanlış oturmaktan kaynaklanan rahatsızlıklar olabilir bu konudaki kurallara dikkat etmeliyiz. Bilgi güvenliğine dikkat etmeliyiz. Bilgisayar ortamında verdiğimiz bilgiler diğer ortamda paylaşılabilir veya yanlış maksatlarda kullanılabilir. Virüs programı kullanarak virüslerin bilgisayara zarar vermesini engelleyebiliriz. İnternetteki bilgi kaynağının doğruluk derecesine göre hemen itibar edilmemelidir. Kişilerin özel hayatlarında müdahale edilmemelidir. Diğer kişilere kesinlikle paylaşımlar yapılmamalıdır. Kişilerin her türlü haklarına zarar verecek şekilde davranışlarda bulunmamalıyız.

1.1.4. BİT Kullanımı ve Sağlık

Bilindiği üzere sağlık, hayat boyunca insanoğlu için büyük bir önem arz etmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar daha hızlı yaşamaya başladılar ve bu hızlı yaşam bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirdi. İşte bu sorunlardan bazıları:

Kas, iskelet sistemi sorunları ve göz sorunları ana unsurlardır ki kas, iskelet sisteminin detaylarına indiğimizde omurga, sırt, dirsek, el bileği ve parmaklarla ilgili sorunlarla karşılaşırız. Göz sorunların da ise görme bozuklukları başta gelir. Bununla birlikte göz ağrısı buna bağlı baş ağrısı, gözde kanlanma, kızarma da karşılaşılan sorunlar arasındadır.

Bilgisayar başında otururken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Bilgisayar karşısında dik oturmalıyız. Seçmiş olduğunuz koltuğun yüksekliğinin ayarlanabilir olması, belimiz için desteğinin olması ve yumuşak olması önemlidir.
 • Monitör hemen gözümüzün biraz aşağısında ve tam karşısında olmalı ve monitörümüz pencereden ve diğer ışık kaynaklarından uzak olmalıdır.
 • Klavyemiz, kollarımız 90 derece dirsekten kıvrıkken ellerimizle aynı hizada ve karşıda olmalıdır.
 • Yazı yazarken klavyedeki tuşlara sert olmayacak şekilde dokunmalıyız. Yazı yazarken kollarımızı ve ellerimizi bir yere dokundurmamalıyız. Ellerimizi gerekirse yazmaya ara vererek dinlendirmeliyiz.
 • Fareyi yumuşak bir şekilde kullanmalıyız.
 • Gözlerimiz ekrandan 50-70 cm uzak olmalı.
 • Özellikle göz sağlığımız için çalışma sırasında sık sık ara vermeliyiz ve gözlerimizi dinlendirmeliyiz.

Unutmayalım! Günlük hayatta çeşitli sebeplerden dolayı yaşadığımız sağlık problemleri ne kadar önemli ise bilgisayar kullanımında da sağlık önemlidir.

1.1.5. Ergonomi

Ergonomiye kısaca “fiziksel çevrenin insana uyumlaştırılması süreci” diyebiliriz. Yani üretilen cihaz ve yazılımların insanın yapısına uygun olmasıdır. Bir cihaz alırken bu cihazı verimli kullanabilmek için o cihazın ergonomik olması gerekir.

Örneğin; Mouse kare şeklinde olsaydı elimize tam oturmadığı için cihazı verimli kullanamayacaktık.
Günümüzde sadece fiziksel çevrenin ergonomisinden değil, doğrudan insanın zihnine seslenen bilgisayar yazılımları, Internet, web dizaynı vb. gibi öğelerin de insana uyumundan (Zihinsel algılama, kolay kontrol edebilme ve yönlendirebilme açısından) bahsedebiliyoruz. Çünkü bilinmektedir ki, insanın verimli çalışması ve en iyiyi üretmesi bu ideal uyumun yakalanabilmesine bağlıdır.

Kelime Bankası

 • Technology: Teknoloji
 • Information: Bilgi
 • Software: Yazılım
 • Hardware: Donanım
 • Computer: Bilgisayar
 • Communication: İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?