Kapat

1.4.2. İşletim Sistemi

Yazılım Nedir?

Yazılım, program da denilen, bir bilgisayarı belirli işlevleri yerine getirmek üzere yöneten, bilgisayara ne yapacağını söyleyen, kodlanmış komutlar dizisidir.

Yazılım bir teknoloji terimidir. Anlamı; Hem bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutlar topluluğuna yazılım denilmektedir.

Yazılımlar sistem yazılımları ve uygulama yazılımları olarak ikiye ayrılırlar.

Uygulama Yazılımları

Uygulama yazılımları belirli konulardaki problemlerin çözümüne yönelik olarak programlama dillerinden biri ile yazılmış programlardır. Hangi işletim sistemine uygun olarak yazılmışsa o işletim sistemi altında çalışırlar. Değişik amaçlara yönelik yüzlerce uygulama programı(paket program) vardır. Örneğin; Office programları (Word, Excel, Powerpoint vs.), Photoshop, Winrar, Flash, oyunlar, anti virüs programları vs.

 

Sistem Yazılımları

Uygulama yazılımları ile bilgisayar donanımı arasında aracılık eden yani bilgisayar sisteminin pürüzsüz bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımlardır. İşletim sistemi yazılımlarına sistem yazılımları denilir.

 

 

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi, bilgisayarın açılışı esnasında hafızaya yüklenen ve yüklendikten sonra diğer yazılımların çalışması için bir temel görevi gören bir yazılımdır.

İşletim sistemi, bilgisayar üretildikten sonra yüklenir ve istenildiği zaman tekrar tekrar silinip yüklenebilir. Bu yazılım bilgisayar açılır açılmaz devreye girer ve bu aşamadan sonra bilgisayarınızda yapacağınız bütün işlemleri bu işletim sistemi üzerinden yapmaya devam edersiniz.

İşletim sistemi; yazılım – donanım – kullanıcı arasındaki etkileşimi sağlayan bir ara yazılımdır.

İşletim Sisteminin Görevleri;

Ana ve yan belleklerin en verimli biçimde kullanılmasını,
Donanım birimleriyle iletişimi,
Çeşitli uygulama ve hizmet programlarının çalıştırılmasını sağlar.
Günümüz kişisel bilgisayarında çoğunlukla Windows, MacOS veya Linux işletim sistemleri kullanılır.
Örnek: Windows 10, 95, 98, XP, Vista, Pardus, Linux, Unix, Macos vs.

İşletim Sistemi Olmazsa

İşletim sistemi yüklü olmadan bilgisayar, tablet veya telefonumuzu kullanamayız.

İşletim Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde İşletim sistemleri artık yalnızca bilgisayar, cep telefonları, oyun konsolları ve web sunucularında değil; beyaz eşyalarda, arabalarda ve son dönemlerde kol saatlerinin bile içinde yüklü olabilmektedir.

Popüler İşletim Sistemleri

Masaüstü İşletim Sistemleri Mobile İşletim Sistemleri
Günümüz kişisel bilgisayarında çoğunlukla

š  Windows

š  MacOS

š  Pardus

işletim sistemleri kullanılır.

Cep telefonu ve tabletlerde ise

š  Android

š  iOS

š  Windows Phone / RT

işletim sistemleri yaygın olarak kullanılır.

İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir?

Üreticiden sağlanan veya satın alınan CD/DVD veya USB disk kullanılarak işletim sistemi bilgisayarlara kurulabilir. Kurulacak bilgisayarın donanımları işletim sistemini desteklemelidir.

Her yazılım her bilgisayarda çalışır mı?

Bilgisayarda hangi işletim sistemi kurulu olduğundan bağımsız şekilde çalışabilen yazılımlar üretebilse de, pek çok yazılım tek bir işletim sisteminde çalışacak şekilde üretilir. Ayrıca her yazılımın çalışmak için gereksinim duyduğu farklı donanım özellikleri olabilir ve bu donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda bu yazılımı çalıştırmak mümkün olmayabilir.

Kelime Bankası

Software: Yazılım

Hardware: Donanım

User: Kullanıcı

Application: Uygulama

Operating System: İşletim Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?