Kapat

1.4.3. Dosya Yönetimi

Dosya Nedir?

Bilgisayarımızda bilgilerin kayıt edildiği birimlere dosya denir. Dosyanın içerisindeki bilgi; resim, müzik, metin(yazı), çizim vb. bilgiler olabilir.

Bilgisayarımızda kullandığımız programlar ürettikleri bilgileri dosya denilen birimlerin içerisinde saklarlar. Örneğin; bilgisayarımızda çizdiğimiz bir resmi kaydettiğimiz zaman içerisinde çizdiğimiz resmin bulunduğu bir dosya oluşur.

Bilgisayarımız dosyaları simgelerle gösterir.

Klasör Nedir?

Bilgisayarımızda ortak bir özelliğe sahip dosyaları bir arada bulunduran birimlere klasör denir. Klasörleri günlük hayatımızda kullandığımız dosya klasörlerine benzetebiliriz.

Klasörler bilgisayarımızda birbiri ile ilgili dosyaları bir arada saklamamızı ve gruplandırmamızı sağlayan kümelerdir. Klasörler sadece dosyaları değil başka klasörleri de gruplandırmamızı sağlarlar.

Niçin Klasör Kullanırız?

Klasörler bilgisayarımızdaki dosyaları gruplandırarak istediğimiz zaman kolayca dosyalarımıza ulaşmamızı sağlarlar.

Örneğin; tüm müzik dosyalarımızı bir klasöre, tüm resim dosyalarımızı bir klasöre ve tüm oyunlarımızı bir klasöre yerleştirerek dosyalarımızı gruplandırabiliriz.

Örneğin; fotoğraflarımızı “Resimler”, müziklerimizi “Müziğim”, yazılarımızı da “Belgelerim” klasörüne koyarız. Böylece hangi dosyaya ihtiyacımız varsa o klasöre gider ve zaman kaybetmeden o dosyayı açabiliriz.

Klasör Kullanmazsak Ne Olur?

Klasörleri kullanarak dosyalarımızı gruplandırmazsak, daha sonra dosyalarımıza ihtiyaç duyduğumuzda onlara ulaşmakta güçlük yaşarız.

 

 

 

 

Dosya ve Klasör İsimleri

Dosya ve klasörlerimize daha sonra kolayca ulaşabilmek için dosya ve klasörlere, içeriğinde bulunan bilgi ile alakalı bir isim vermeliyiz. Örneğin; 23 Nisan ile ilgili şiirin bulunduğu bir dosyaya “23 Nisan” ismini verebiliriz.

Dosya ve klasörlerimizi isimlendirirken yandaki karakterleri kullanamayız. Örneğin; bilgisayarımızda oluşturduğumuz bir klasöre Belgelerim*, Bel/ge/le/rim ya da <Belgelerim> gibi yukarıda belirtilen karakterleri içeren isimler veremeyiz.

 

Alt Klasör Nedir?

Bir klasör içerisinde birden fazla klasör yer alabilir. Bir klasörün içerisinde oluşturulan klasörlere alt klasör denilmektedir. Örneğin; Oyunlar klasörü içerisine “Savaş Oyunları”, “Zekâ Oyunları”, “Yarış Oyunları” ve “Spor Oyunları” alt klasörlerini ekleyebiliriz.

 

Önemli Notlar

 

Bir klasör içerisinde aynı isme sahip birden fazla klasör bulunamaz.

 

 

Bir klasör içerisinde aynı isme sahip birden fazla dosya olamaz.

 

 

Ancak bir klasör içerisinde aynı ismi taşıyan farklı türdeki dosyalar bulunabilir.

 

 

Dosya ve klasör adlarında büyük ve küçük harfler aynı kabul edilir. Örneğin, OYUNLAR isimli klasör ile oyunlar isimli klasör aynıdır.

Dosya ve klasörler ile ilgili yapabileceğimiz işlemlere ulaşmak için seçtiğimiz dosya ya da klasörün üzerinde faremizin sağ tuşuna basmalıyız. Açılan menüden; dosya ve klasörlerimizi yeniden adlandırma, silme, kopyalama, kesme ve yapıştırma işlemlerini yapabiliriz.

Dosya ve Klasörleri Kopyalama ve Taşıma

Bilgisayarımızda oluşturduğumuz dosya ve klasörleri bir kayıt ortamından başka bir kayıt ortamına kopyalayabilir ya da taşıyabiliriz. Örneğin; bilgisayarımızda masaüstüne (sabit diskine) kaydettiğimiz bir dosyayı veya klasörü flaş belleğimize kopyalayabiliriz ya da taşıyabiliriz.

Dosya ve klasörlerimizi kopyalamak için:

Kopyalamak istediğimiz dosya veya klasörün bulunduğu konumu açarız.

Kopyalamak istediğimiz dosya veya klasörü seçtikten sonra faremizin sağ tuşuna tıklarız. Açılan menüden “Kopyala” komutunu seçeriz.

Dosya veya klasörü nereye kopyalamak istiyorsak o konuma gideriz ve tekrar faremizin sağ tuşuna tıklarız. Açılan menüden “Yapıştır” komutunu seçeriz.

Kopyalama işlemi ile asıl dosya veya klasör orijinal konumunda kalırken oluşturulan bir kopyası da yeni konumda görünür.

Dosya ve klasörlerimizi taşımak için:

Taşımak istediğimiz dosya veya klasörün bulunduğu konumu açarız. Taşıyacağımız dosya veya klasörü seçtikten sonra faremizin sağ tuşuna tıklarız. Açılan menüden “Kes” komutunu seçeriz.

Dosya veya klasörü nereye taşımak istiyorsak o konuma gideriz ve tekrar faremizin sağ tuşuna tıklarız. , Açılan menüden “Yapıştır” komutunu seçeriz.

Taşıma (Kesme) işlemi ile asıl dosya veya klasör orijinal konumunda alınarak yeni konuma taşınır.

DOSYA UZANTILARI

Bilgisayarımızda kaydettiğimiz bütün dosyaların isimleri üç bölümden (dosya adı, nokta, dosya uzantısı) oluşur.

Dosya uzantılar her zaman görüntülenmez. Bilgisayarımız dosyanın uzantısına bakarak onun türüne ve hangi programda açacağına karar verir. Dosya uzantıları dosyanın soy ismi gibidir.

  1. Dosya Adı: Dosyaya kendimizin verdiği isimdir. Bu isim ile dosya içerisinde ne olduğunu dosyayı açmadan Örneğin, Anneler Günü Şiiri.txt dosyasında anneler gününe ait bir şiir olduğunu açmadan anlayabiliriz.
  1. Nokta: Dosya adı ile dosya uzantısı ayıran işarettir. Tüm dosyalarda bulunur.

Örneğin, İstiklal Marşı.mp3

  1. Uzantı: Dosyanın türünü, hangi yazılım tarafından oluşturulduğunu ve açılabileceğini gösteren kısımdır. Genellikle 3 harften oluşur. Bu harfler dosya türünün İngilizce karşılığının kısaltmasıdır. Örneğin şiir yazdığımız bir dosyanın uzantısı TXT’dir. TXT uzantısı TEXT kelimesinin kısaltılmış hali olup yazı anlamına gelir. Bir dosyanın sadece uzantısına bakarak içerisindeki bilginin türünü öğrenebiliriz. Örneğin MP3 uzantılı bir dosyada müzik, PDF uzantılı bir dosyada bir elektronik kitap olduğunu dosyayı açmadan anlayabiliriz.

Popüler Dosya Uzantıları

Dünya üzerinde sık kullanılan dosya uzantıları aşağıdaki gibidir. Bunlar dışında da birçok dosya uzantısı mevcuttur.

Dosya Uzantısı İçerik
TXT Yazı dosyası uzantısıdır. Wordpad programı ile oluşturulan dosyaların uzantısıdır.
Microsoft WORD programı uzantısı (doc) ile karıştırmayın.
DOC, DOCX Kelime İşlem (Microsoft Word) programında oluşturulan belge, doküman dosyalarının
uzantısıdır.
XLS, XLSX Microsoft Office Excel programı ile oluşturulmuş hesaplama tablolarıdır.
MP3, WAV Ses ve Müzik dosyalarıdır. Windows Media Player, Winamp, Real Player vb.
programlarla açılabilir.
BMP, JPG, PNG Resim ve grafik dosyalarıdır. Windows Resim Görüntüleyici, Photoshop, Paint vb.
programlarla açılabilir.
GIF Hareketli Resim dosyalarıdır. Hareketli resim dosyalarının uzantısı gif olmasına rağmen
uzantısı gif olan her resim dosyası hareketli olmayabilir.
PDF Elektronik Kitap dosyalarıdır. Adobe Reader, Foxit Reader vb. programlar ile açılabilir.
AVI, MPEG, MOV, MKV Video (Film) dosyalarıdır. Windows Media Player vb. programlar ile açılabilir.
EXE Bilgisayarımızda çalışan programların uzantılarıdır. Virüs vb. zararlı programların
uzantılarının da exe olduğu unutulmamalıdır.
PPT Microsoft Office Powerpoint programı ile oluşturulmuş sunu dosyalarıdır.
ZIP, RAR Sıkıştırılmış dosyalardır. Winrar ve Winzip programları ile açılabilir.
HTML, PHP İnternet sitelerini oluşturan dosyalardır. İnternet Explorer, Google Chrome vb.
programlar ile açılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?