Kapat

5.1.15 – Dijital Ürün Oluşturuyorum

Dijital Ürün Oluşturuyorum

KAZANIMLAR

5.4.1.2. Görsellerle ilgili düzenleme işlemlerini yürütür. Açık kaynak kodlu veya ücretsiz erişilebilen görsel işleme programları kullanılarak görseller üzerinde kesme, rengini değiştirme, yeni bir görsel çizme gibi etkinlikler yaptırılır. 

5.4.2.3. Kelime işlemci programı ile oluşturduğu belgeyi düzenler. Sayfa boyutu, dikey-yatay kullanımı, tablo ekleme, stil oluşturma gibi özellikler kullanılarak biçimlendirme yapılması sağlanır. 

5.4.3.3. Sunu hazırlama programı ile oluşturduğu sunuyu düzenler. Slayt düzeni değiştirme, animasyon ve etkileşim ekleme gibi özelliklerin kullanılması sağlanır.

UYGULAMA

1. İlk 5 dakika sınıfla ilgili yaptıkları ürünleri seçerek ve bir araya getirerek dergiyi oluşturacaklarına dair bilgi verin.

2. Öğrencilerden 4-5 kişilik gruplar oluşturarak önce dergi kapağına, sonra da dergi içeriğinde yer verecekleri tanıtım, şiir, spor vb. alanlara ilişkin haberlere karar vermelerini isteyin.

3. Bir sonraki aşamada derginin biçimine karar vermelerini ve yaptıkları seçime göre gerekiyorsa ek düzenleme yapmalarını isteyin.

4. Öğrenciler daha önce oluşturdukları içerikleri kullanabilir veya ihtiyaç duyarlarsa özgün içerikler yaratabilirler.

5. Öğrencilerin hazırladıkları dergiyi grup olarak sunmalarını isteyin.

6. Hazırlanacak sunu dosyasını gruptaki öğrencilerin daha önceden hazırladıkları sunu dosyaları içerisinden seçilmesini sağlayın. Seçilen bu sunu dosyası üzerinde düzenleme yapmalarını isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?