Kapat

5.1.3 – Dosya Yönetimi Ders Notları

Dosya Yönetimi Ders Notları

Dosya Nedir: Bilgisayarda bilgilerin kaydedildiği birimlere dosya adı verilir. Dosya içerisindeki bilgi; resim, yazı, çizim, ses gibi her şey olabilir.

Örneğin bilgisayarımda bulunan bir bisiklet resminin dosyadır.

Dosyamızın adı “bisikletresmi.jpg”dir. Dikkat ederseniz dosya adımız 3 bölümden oluşmaktadır. Dosya adı, nokta, dosya uzantısı.

 

Dosya adı: Genellikle örnekte de olduğu gibi o dosyanın içindeki bilgiyi çağrıştıracak şekilde dosyayı hazırlayan kişi tarafından yazılır. “Bisikletresmi” burada dosya adıdır.

Nokta işareti: Dosya adı ile dosya uzantısını ayırmak için kullanılan ayraç görevini görür. Nokta işareti önemlidir ve genelde dosyanın hazırlandığı program tarafından otomatik konur.

Dosya uzantısı: Dosyaların bilgisayar üzerinden tanınması dosya uzantısı ile olur. Bilgisayar bir dosyayı açmadan önce dosya uzantısına bakar ve resim ise resim programı ile, yazı ise kelime işlemci ile açar.

Dosya: Resim Dosyası Uzantıları Ses Dosyası Uzantıları Video Dosyası Uzantıları Belge Dosyası Uzantıları Diğer Dosya Uzantıları
Açıklama: .jpg, .gif, .png, .bmp vb. .mp3, .wma, .wav, .aac vb. .avi, .wmv, .mpg, .mov .txt, .doc, .docx, pdf .html”: İnternet dosyaları, “.swf”: flash (flaş) animasyon dosyaları, “.exe”: uygulama dosyaları, “.rar”: sıkıştırılmış dosyalar

Klasör Nedir: Ortak bir özelliğe sahip dosyaları bir arada bulunduran birimlere klasör (dizin) denir.

Geri Dönüşüm Kutusu: Bilgisayarda dosyalar ya da klasörler silinmek istendiğinde ilk olarak geri dönüşüm kutusuna atılır. Kullanıcı tarafından “Boşalt.” komutu verilene kadar dosya ve klasörler geri dönüşüm kutusu içerisinde tutulur. Amaç, yanlışlıkla silinen bir dosya ya da klasör varsa buradan geri alabilmektir. Kullanıcı “Geri al.” komutu ile dosya ya da klasörleri ilgili yere geri alabilir.

Dosya ve Klasör İsimleri Dosya isminde aşağıdaki karakterleri kullanamayız.

?  *  /  \  |  ”  :  <  >

Önemli Notlar:

Bir klasör içerisinde aynı ada ve uzantıya sahip birden fazla dosya olamaz.

Bir klasör içerisinde aynı isme fakat farklı uzantıya sahip dosyalar bulunabilir. Örneğin, Çanakkale.avi filmi ile Çanakkale.txt şiiri aynı klasörde bulunabilir.

Bir klasör içerisinde aynı ada sahip başka bir klasör bulunamaz.

Dosya ve klasör adlarında büyük/küçük harfler aynı kabul edilir. Örneğin ÇANAKKALE.TXT ile Çanakkale.txt dosyaları aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?