Kapat

5.1.9 – İnternet’te Arama, Bilgileri Tarama

Kazanımlar

5.3.2 Araştırma

5.3.2.1. İnternet adreslerinin oluşumunu ve yapısını anlar.

5.3.2.2. Web tarayıcısı kavramını açıklar ve tarayıcıyı kullanır. (Yaygın kullanılan web tarayıcıları tanıtılır.)

5.3.2.3 Arama motorları kullanılarak basit düzeyde araştırma yapar. (Katalog taramai kütüphane, sözlük, ansiklopedi gibi farklı örneklerin incelenmesi sağlanır.)

2 ders saatine göre yeni müfredata bakılarak hazırlanmış “”İnternet’te Arama, Bilgileri Tarama” konusuna ait sunu, ders notu ve etkinlikler hazırlanmıştır.


İNDİRME BAĞLANTILARI

A – İnterneti Ne Kadar Tanıyoruz [20Dk]
(5.1.9.A1 – “İnternet Kullanım Grafiği” Afişi)

B- İnternetin Terim Kartları
(5.1.9.B1 – “İnternet Soru Terim Kartları”)

C- İnternette Aramayı Öğreniyorum
(5-1-9-sunu-internette-arama-bilgileri-tarama)

D- İnternette Arıyorum
(5-1-9-D1 – İnternette Aramayı Öğreniyorum Afişi)


5.1.9  İNTERNET’TE ARAMA BİLGİLERİ TARAMA

İnternet’te arama yaparken, istediğiniz dosya türü ile de arama yapabilirsiniz. Bunun için 3 harfli dosya kısaltmasını aradığınız kelime ile birlikte (PDF, PPT veya XLS) yazarak arama yapabilirsiniz.

PDF formatı genellikle bilimsel makaleler, dergiler ve bazı görseller için kullanılır. Eğer aradığınız metin dosyası veya görselin pdf formatındaki haline erişmek istiyorsanız dosya adının yanına pdf yazarak arama yapınız. Benzer şekilde power point sunuları için ppt, excel dosyaları için xls yazılır.

 

 

Aramalarınızı belirli bir web sitesi içerisinde yapabilirsiniz. Aradığınız kelimeleri, slaytta gördüğünüz gibi belli bir web sitesi içinde aranmasını istiyorsanız, arama yaptığınız kelimelerin başına ‘site:’ ifadesini koyun. Örneğin: site: EBA.gov.tr  yazarsanız, aradığınız kelimeleri sadece o site içerisinde aramış olursunuz.

Arama yaparken, unutmayın: Ne kadar azsa o kadar iyidir! Basit, iki kelimeli arama terimleri genellikle en geniş kapsamlı sonuçları getirir. Kısa arama terimleriyle arama yapmaya başlayın.

Arama yaparken web dostu kelimeler seçin. Bu ne demek? Arama motorları, girdiğiniz kelimeleri webteki sayfalarla eşleştirerek çalışırlar. Bu nedenle, sayfalarda sık görünen kelimeleri kullanmak en iyi sonuçları sağlayacaktır. Slayttaki örneğe ek olarak: Örneğin, başım ağrıyor yerine, baş ağrısı ifadesini kullanın, çünkü tıbbi bir web sitesinde kullanılabilecek terim budur. Aradığınız şey ne olursa olsun parolamız şudur: Basit olsun.

Kısaltma kullanmayın, örneğin ” tel numarası” yerine “telefon numarası” yazmalısınız.

Aradığınız kelimeler bir kalıp (sözcük grubu, cümle, söz) ise, slaytta gördüğünüz gibi tırnak işareti içinde yazarak arayabilirsiniz. Böylece, tırnak içerisine yazdığınız kelimeler aynı şekilde ile aranır ve arama sonuçlarında aradığınız sözcük kalıplarını görebilirsiniz.

Arama motorunda sadece kelimeleri yazarak arama yapmayız. Görsel (resim, fotoğraf) da arayabiliriz. Bunun için önce, arama motoru sayfasında ‘Görsel Arama’ özelliğini seçmemiz gerekir. Daha sonra masaüstünde ya da bilgisayarımızda kayıtlı herhangi bir görseli, slaytta gördüğünüz gibi sürükleyerek arama bölümüne bırakırız. Benzer görsellerin, arama sonuçlarında çıktığını göreceksiniz.

Arama motorunda ayrıca sesli arama da yapabiliriz. Daha önce deneyen var mı? Sesli arama yapmak için arama motoru sayfasında, mikrofon şeklindeki küçük butona basmanız gerekir. Daha sonra, aradığınız kısa kelimeleri yüksek sesle ve anlaşılır bir şekilde söylemeniz yeterli olacaktır.

Bilgisayarınızın mikrofonunun çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?