Kapat

6.1.1 – Bilişim İle Değişim Ders Notu

Bilişim İle Değişim Ders Notu

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 5 ve 6. sınıf ders notlarını Milli Eğitim Bakanlığı ve Google’ın hazırladığı kılavuz kitaplara göre hafta hafta olacak şekilde derledik. Ayrıca Bilişim Teknolojileri Dersi için hazırlanan online test ve sunulara da sitemizden erişebilirsiniz.

BİT Nedir

Bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgiye ulaşılmasını ve bilginin oluşturulmasını sağlayan her türlü görsel, işitsel, basılı ve yazılı araçlardır.

BİT’in Önemi

  • Bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmayı sağlar.
  • Maliyeti azaltır ve verimliliği arttırır.
  • Zaman tasarrufu sağlar.
  • Kâğıt tüketimini azaltarak doğanın korunmasına katkıda bulunur.
  • Anlık iletişimi kolaylaştırır.
  • İletişim ve hızlı haberleşmeyi sağlar.
  • Bilginin kolay ve güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar.
  • Veri girişini kolaylaştırır.
  • Hayatı kolaylaştırır.

NOT:  Bu konu için hazırlanan sunulara ve online testlere ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

6.1.1 – Bilişim İle Değişim Ders Sunumu

6.1.1 – Bilişim İle Değişim Testleri


BİT’in Kullanım Amaçları: Hastanede, okulda, evlerde vb.

BİT’in Günlük Yaşamdaki Yeri: Eğlenmek, araştırma yapmak, müzik dinlemek, film izlemek, ödev yapmak, bilgiler depolamak vb.

BİT’in Eğitimdeki Yeri: Öğrenci not işlemleri, etkileşimli ders yapmak, uzaktan eğitim, projeksiyon cihazı, sunu yapmak, ders çalışmak.

BİT’in Sağlıktaki Yeri: Bilgisayarlı tomografi, mikro cerrahi yöntemleri, 3B yazıcı ile üretilen organlar, 182 sayesinde randevu almak, e-Devlet ile randevu almak ve hastane işlemlerini gerçekleştirmek (MHRS= Merkezi Hasta Randevu Sistemi) vb.

BİT’in Ulaşımdaki Yeri: Ulaşım araçları için bilet almak, navigasyon cihazları, telekomünikasyon işlemleri, uydular, uçaklar, simülasyon cihazları vb.

BİT’in Güvenlikteki Yeri: Güvenlik kameraları, ışık/ses/ısı sensörleri vb.

BİT’in Bankacılık ve Alışverişteki Yeri: Bankaya gitmeden ödeme yapabilme (internet bankacılığı), sesli imza, istediğimiz anda para transferi yapabilme, ATM’ler, internet alışverişi vb.

BİT’in İletişimdeki Yeri: Görüntülü/sesli konuşmalar, görüntülü konferanslar, e-posta, kol saati ile haberleşme vb.

BİT’in Sinema ve Televizyondaki Yeri: 3B görüntüler, animasyonlar, yeşil perde çekimler vb.

Yeşil Perde Nedir? Basit şekliyle aslında chroma key (kilit renk) denen bir çekim hilesi yönteminin en çok tercih edilen uygulamasıdır. İki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarar. Böylece imkânsız, pahalı veya tehlikeli sahneleri kolayca çekme şansını kullanıcılara sunar.

BİT’in Mühendislikte ve Mimarlıktaki Yeri: Bilgisayarlı çizimler sayesinde hesaplamaların daha doğru olması, simülasyon kullanımı, 3B yazıcı çıktıları, bilgisayar programları vb.

BİT’in Üretim ve Sanayideki Yeri: Araba üretimi, karekod okuyucular, 3B yazıcılar, 3B yazıcılar ile üretilen arabalar, otomotiv sanayisindeki gelişmeler, donanım sanayisindeki yenilikler, askerî sanayideki yenilikler (ses/ısı dedektörlü gözlükler) vb.

NESNELERİN İNTERNETİ NEDİR?

Nesnelerin interneti (Internet of Things, kısaca IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır.

Akıllı Ev Teknolojileri

Evinizin veya ofisinizin sıcaklığını dışarıdan kontrol edebilirsiniz. Bu sistemlerde  duman sensörü bulunuyor ve herhangi bir acil durumda sizi uygulama üzerinden haberdar ediyor. Ayrıca bazı akıllı ev sistemleri ile akıllı telefonunuz üzerinden desteklenen cihazlar sayesinde, sabah uyandığınızda kahveniz hazır olabilir veya eve geldiğinizde ışıklar ve müzik sistemi otomatik olarak devreye girebilir.

Akıllı Kaşıklar

Tıbbi kullanım amaçlı geliştirilmiştir. Hızlı yediğinizde ya da gün içerisinde fazla yemek tükettiğinizde sizi uyaran ve düzenli beslenmenize destek olan bir sisteme sahiptir.

Akıllı Top

Bu toplar ile attığınız penaltıların kaçının gol olduğu, kaç kilometre hız ile vurduğunuzu ve hangi ayağınızla kaç gol attığınız gibi verileri alabilir ve geliştirilen yazılımlar sayesinde takip edebilirsiniz.

Akıllı Raketler

Akıllı raketler sayesinde tenisçilerin topa vuruş hızlarını, vuruş açılarını ve hangi elle veya stille topa vurduklarını takip edebilirsiniz. Rakete bağlı bir uygulama sayesinde istatistikleri anlık olarak takip edebilirsiniz.

Akıllı Güvenlik Kamerası

Güvenlik kameralarının gelişmiş hâlidir. Evinize kurulan kameraları akıllı telefon ya da PC üzerinden takip edebilir, çekilen görüntülere yakından bakabilir ve bu görüntüleri kaydedebilirsiniz.

Akıllı Camlar

Akıllı camlar teknolojisi sayesinde hayat daha renkli ve keyifli olacak gibi görünüyor.

3 Boyutlu Yazıcılar

Katmanlı üretim (Additive Manufaturing) olarak kabul edilen 3B yazıcı teknolojisi, bilgisayar ortamında tasarladığınız 3 boyutlu objeleri somut hâle dönüştürebileceğiniz hızlı prototipleme araçlarıdır. STL dosyası olarak kaydedilen 3 boyutlu tasarımlar, 3B yazıcıya gönderilerek katman katman gerçeğe dönüştürülür.

Hologram

Hologram teknolojisi ile bir objenin 3 boyutlu görüntüsünü sanal olarak oluşturabilirsiniz.

Hologram Nasıl Yapılır?

3 boyutlu görselin lazer teknolojisiyle kaydedilmesi, depolanması ve hareket efektinin kazandırılarak çok boyutlu ortama aktarılması ile elde edilir.

Giyilebilir Teknoloji

İnsana fayda sağlayacak uygulamaları, moda etkisini de göz önünde bulundurarak ortaya çıkaran cihazlardır.

Sağlık bilekliklerinden, akıllı saatlere; gözlüklerden, giysilere; giyilebilir cihazlar, kişilerin sağlık değerleri, okuma alışkanlıkları ya da yürüme tempoları gibi veriler doğrultusunda pek çok soruna ve ihtiyaca yönelik kişisel çözümler üretmektedir.

Bahçe Aletleri

Bahçeler için geliştirilmiş akıllı ürünler de mevcut. Bu ürünler; toprağa ne ekmeniz, nasıl ekmeniz ve toprağı hangi aralıklarla sulamanız gerektiği konusunda size önerilerde bulunuyor.

YAPAY ZEKÂ NEDİR? NEYE BENZER?

Yapay zekâyı izlediğimiz çizgi film ve filmlerden dolayı insan şeklinde bir robot olarak düşünsek de, aslında yapay zekâ, bundan çok daha farklı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Artık hayatımızdaki birçok elektronik eşya yapay zekâ ile çalışmaktadır.

Günümüzde kullandığımız tablet ve telefonlar geliştirilen yazılımlar sayesinde sorduğumuz sorulara çeşitli yanıtlar verebilir, tıpkı bir insan gibi bizimle konuşabilirler. Yapay zekâ sayesinde, söylediğimiz kelimeler yazı diline aktarılabilir.

Yapay zekâlar konuşurken daha önceden sorduğunuz soruyu ve sorunun yanıtını hatırlayarak sonraki soruların cevaplarını daha etkili bir şekilde bulabiliyor. Hatta bazı yapay zekâlar, karmaşık hastane kayıtlarını analiz ederek bazı sonuçlara ulaşabiliyor ve doktorların öngöremeyeceği teşhisleri koyabiliyorlar.

Duygusal farkındalık eklenmiş yapay zekâlar duygusal çıkarımlarda da bulunuyor. Yani sesin sahibinin üzgün, mutsuz ya da sinirli olduğunu fark edebiliyor.

Yapay Zekâ Örnekleri

Apple Siri, Microsoft Cortana, Google Now, IBM Watson, IPsoft Amelia

ROBOTLAR

Robotlar bizim gibi düşünüp karar veremezler. Bizim verdiğimiz komutlar ile hareket edebilirler. Bir görevi tamamlamak için bizim yönlendirmelerimize ihtiyaç duyarlar. Yazılımcılar kodları kullanarak çeşitli programlar yazarlar. Bu programlar da robotlara nasıl davranacaklarını gösterir. Kod yazmak bu nedenle çok önemlidir

NASIL OTURMALIYIM?

Bilgisayar Başında Nasıl Oturulmalı?

Bilgisayar Başında Nasıl Oturulmalı?

Teknolojinin faydaları çok olmasına rağmen uygunsuz kullanımı hâlinde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir ve bilgisayar kullanırken ergonomiye dikkat etmeniz gerekir. Teknolojinin yanlış kullanımı sonucu karşılaşılabilecek hastalıkları yukarıdaki afiş üzerinden tekrar inceleyebilirsiniz.

TEKNOLOJİNİN ETKİLERİ

Fomo: Gelişmeleri takip edememe kaygısı.

Nomofobi: Cep telefonundan uzaklaşma kaygısı.

Ego Sörfü: Sürekli olarak ismini internette aratarak hakkında yazılanları  öğrenme isteği.

Cheesepoddıng: İnternetten sürekli olarak “mp3” indirmek.

İnternet Siniri: Cihazlardaki performans düşüklüğünün kişide sinire neden olması.

Facebook Depresyonu: Olumsuz olayların sosyal platformlarda  tekrar tekrar paylaşılması nedeniyle insanların depresyona sürüklenmesi.

Elektronik Uykusuzluk: Dinlenme saatleri esnasında dahi akıllı telefonla, tabletle, bilgisayarla uğraşmak.

Hayalet Titreşim: Telefon çalmadığı zamanlarda bile sürekli titreştiğini hissetmek.

Google Takibi: Etrafındaki insanları sürekli olarak internette aratmak.

Selfitis: Sürekli kendi fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşmak.

Borderline Selfitis: Kişinin sosyal medyada paylaşmasa bile kendi resmini günde en az üç kez çekmesi.

Phubbıng: Akıllı Telefon Bağımlılığı

Photolurking: Sosyal hesaplarda sürekli fotoğraflara bakarak zaman geçirmek, paylaşımlarını kimlerin takip ettiğini kontrol etmek.

Siberkondri: Hastalığını  internet üzerinden araştırarak çözmeye çalışmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?