Kapat

6.2.13 – Düşünen Bilgisayar Ders Notları

Düşünen Bilgisayar Ders Notları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 5 ve 6. sınıf ders notlarını Milli Eğitim Bakanlığı ve Google’ın hazırladığı kılavuz kitaplara göre hafta hafta olacak şekilde derledik. Ayrıca Bilişim Teknolojileri Dersi için hazırlanan online test ve sunulara da sitemizden erişebilirsiniz.


NOT:  Bu konu için hazırlanan sunulara ve online testlere ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

6.2.13 – Düşünen Bilgisayar Sunumu

6.2.13 – Düşünen Bilgisayar Online Testleri


Algılama Bloğu:Bu blok bize nesnelerin birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan işlemleri gerçekleştirmemizi sağlayan komutları sunar.

Mesela yolda yürürken önümüze bir engel çıkınca ne yapacağımız bellidir.

İşte burada yer alan komutlar da kuklalarımız için benzer durumlarda ne yapacağımızı belirlememizi sağlar. “Ağaca yaklaştığında” ya da “Ağaca dokununca” gibi komutlar yardımıyla projemizi daha gerçekçi hâle getirmemiz mümkündür.

İşlemler Bloğu: Bu blokta yer alan komutlar bizim matematiksel işaretleri projelerimizde kullanmamıza yardımcı olur. “+,, *, /, =, >, <” gibi işlemleri bu blok yardımıyla projelerimizde kullanabiliriz. Bir başka görevi de algılama bloğundaki komutları kullanırken bize yardımcı olmasıdır. Bir oyun tasarlarken karşınıza çıkan engel bir renk içeriyorsa bu blokta yer alan komutlar yardımıyla gerekli tanımlamamızı yapabiliriz.

Bu konu ile ilgili 2 adet uygulama vardır. Uygulama anlatımlarında görseller çok olduğundan sayfanın hızlı açılabilmesi için iki farklı sayfada anlattık. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak uygulamaların nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Scratch İle Uzaylıyla Sohbet Uygulaması Yapımı

Scratch İle 23 Nisan Uygulaması Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?