Kapat

Her ne kadar bilgisayar için kullanılan bir terim olsa da aslında kullandığınız bütün elektronik cihazlarda (bilgisayar, tablet, telefon, çamaşır makinesi) bulunan ve bu cihazların en temel parçası olan anakartı detaylı bir şekilde inceleyelim. Bu incelemeyi bilgisayar anakartı üzerinden yapacağız.

Anakartın Tarihçesi

Bilgisayar tarihinde anakart ilk olarak 1982 yılında IBM firması tarafından üretilmiştir. Bu anakartın üzerinde 4.7 mhz Intel 8088 işlemci, BIOS, harddisk ve çeşitli kartların takılabileceği soketler bulunuyordu. Üretilen bu ilk anakart ile günümüz anakartları arasında fiziksel boyut olarak fazla bir fark bulunmuyordu ancak işlev bakımından tabii ki daha gerideydi.

A2000 - Commodore

Anakart Nedir?

Anakart, elektriği geçirmeyen fiberglas malzemeden üretilip içerisinde bakır yollar barındıran ve kare şeklindeki plakadan oluşan bir devre kartıdır. Bu kartın üzerinde elektronik devre elemanları bulunur ve bilgisayarın tüm donanım birimleri bu kartın üzerindeki bağlantı portlarına bağlanır.

Basit olarak tanımlarsak anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasında iletişim kuran birincil devre kartıdır.

Standart bir anakart üzerinde bulunan minimum bileşenler ve donanımlar;

İşlemci (CPU), Chipset (Yonga Seti), Ram slotları, Ses kartı, Ekran kartı, Ethernet kartı, Bios, PCI slotları, AGP Slotları vb yer alır. Ayrıca klavye ve mouse’un takılabileceği PS/2 bağlantıları da anakart üzerinde yer alır.

Anakart Çeşitleri

Anakart çeşitleri XT, AT, ATX, BTX olmak üzere 4 farklı yapıdadır. Bu farklılık anakart boyutları, soket yapıları, vida yerleri, port sayıları, panel bağlantı uçları gibi birçok yapıda kendini gösterir.

XT Anakartlar:İlk kişisel bilgisayarlarda kullanılan bu anakartta işlemciler anakartın üzerinde sabit olarak bulunmaktaydı. 8086 ve 8088 işlemciler için üretilen bu anakartta işlemcide oluşan bir problem yüzünden anakartın komple değiştirilmesi en büyük dezavantajdı.

AT Anakartlar: ATX anakartlara benzer formda olan AT anakartlar, XT’lerden sonra 1982 yılında kullanılmaya başlanmışlardır. Veriyolu olarak AGP, ISA, PCI kullanılan AT anakartlarda PS/2 bağlantı yapısı bulunmamaktaydı. XT anakart gibi AT anakartlarda da işlemci değiştirilmesi mümkün değildi.

ATX Anakartlar: AT anakartlardan sonra üretilen ATX anakartlar günümüzde en çok kullanılan anakart çeşididir ve önceki nesillerine göre çok fazla giriş/çıkış bağlantı desteğine sahiptir.

BTX Anakartlar: İşlemci gibi çok ısınan donanım parçalarını daha iyi soğutabilmek için (işlemci etrafındaki çeşitli elektronik elemanları anakartın farklı yerlerine taşıyarak) tasarlanmış olan bu anakartlarda sistemin güç yönetimi ve çeşitli donanım birimlerinin yerleşiminde büyük ölçüde değişiklikler ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?