Kapat

Bad Sector Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Düzeltilir, Nasıl Önlenir?

Hard disklerin içerisinde üzerine bilgilerin yazıldığı birçok birimden meydana gelen sektörler bulunur. Zamanla bu birimlerin zarar görmesi ile hard disk içerisindeki bilgiler zarar görür veya silinir. Bu duruma da Bad Sector adı verilir.

Neden Bad Sector Oluşur?

  • Hard diskin fazla ısınması (55 derece üstü)
  • Yaşa bağlı yıpranma ve nemli ortam
  • Korozyonlanma
  • Hard diskin çalışır durumda düşürülmesi veya bir yere çarpılması nedenleri ile bad sector oluşabilir.

Bad Sector’ler bilinenin aksine yazılım ile düzelmezler. Bad Sector donanımsal bir hatadır ve düzeltilemezler sadece devre dışı bırakılabilirler.

Her hard diskte üretim şeklinin bir sonucu olarak bad sektör oluşur ve üretim sonucu oluşan bu bad sectörlere  “bad track table” denilir. Üretimin kaliteli olması bad sectorlerin azlığına bağlıdır ama hiçbir zaman bu sayı sıfır olmaz.

Bad Sectorler Sadece Fiziksel Etkenlerle mi Oluşur?

İşletim sistemi “cross linking” adı verilen bir hata nedeniyle bad sector oluşumuna neden olabilir. Cross linking, hard diskte bulunan bir dosyanın belirli bir kısmının üzerine yeni bir bilgi yazılması ile oluşur. Ancak bu hatalar FAT dosya sistemlerinde görülmekteydi NTFS dosya sistemi ile bu giderildi.

Bad Sector Nasıl Önlenir?

Hard disk üreticileri zamanla meydana gelen bad sectorlerin devre dışı bırakılabilmesi için tüm disklere boş birimler eklerler. Oluşan bad sectorler işletim sistemleri araçlığı ile boş birimlere taşınır. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir problemle karşılaşmadan hard diski kullanırlar. İşletim sistemi bu bad sectoru boş birime taşıma işlemini otomatik olarak yaptığı için kullanıcılar bunun farkına varmazlar. Eğer kullanıcı kendi başına bad sectorleri fark etmeye başladı ise bu hard diskin ömrünü tamamlamaya yakın olduğu anlamına gelir.

İşletim sistemi bad sektörleri tamir etmez ancak onları “görmezden” gelebilir. Bu şekilde işletim sisteminin görmezden gelerek çalışabileceği maksimum bir hata değeri vardır ve disk bu değere ulaştıktan sonra yapılacak tek şey bir an önce yeni bir hard disk edinmenizdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?