Kapat

Ders içi etkinlik (performans) notu kaç tane verilir?

Okullarda ders içi etkinliklere katılım notu olarak bilinen ders içi performans notuyla ilgili yönetmelikte haziran ayında bir değişiklik yapıldı.

MEB, Okulöncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği “Ölçme ve değerlendirmenin niteliği ve sayısı” başlığının 22. maddesinde yer alan ders içi etkinliklerine katılım puanıyla ilgili değişikliğe gitti.

26/7/2014 tarihli yönetmelikte ders içi etkinliklere katılım puanı ile ilgili madde şu şekilde düzenlenmişti:

“Öğrencilere, her dönemde seçmeli dersler dâhil bütün derslerden en fazla beş defa olmak üzere ders etkinliklerine katılım puanı verilir.”

16/06/2016 tarihinde ise ilgili yönetmeliğin 22. maddesinde yukarıdaki şekilde yer alan maddede değişikliğe gidilmiş ve ders içi etkinliklere katılım puanıyla ilgili ders saati sayısı ölçü olarak belirlenmiş.

Nitekim e-okul sisteminde eskiden var olan 5 ders içi etkinliklere katılım bölümü 3’e düşürülecek yeniden düzenlenmiştir.

İşte düzenlenen maddenin yeni hâli: 

Öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2 den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilir.

Sonuç olarak ilkokul ve ortaokullarda ders içi performans puanlarına bir sınır getirilmiş oldu. Artık ders içi katılım puanları, yukarıda düzenlenen madde çerçevesinde verilecektir.

Kaynak: http://www.kamusalhaberler.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?