Kapat

Format Nasıl Atılır?

Format Atma Nedir?

Format atma bilgisayarınızı virüslerden, yavaşlama problemlerinden, hatalardan kurtaracak bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayan bir işlemdir. Format atmanın esas mantığı bilgisayara yüklü olan işletim sistemini silip yeniden bir işletim sistemi kurmaktır.

Format atma işlemi ile bilgisayarınızdaki bütün veriler silinecektir. O yüzden önem arz eden bilgilerinizi başka bir depolama biriminde yedeklemelisiniz.

Format Nasıl Atılır?

Daha önce bilgisayara hiç format atmayan kullanıcılar için hazırladığımız bu rehberimizdeki adımları eksiksiz uygulayarak siz de bilgisayarınıza kolayca format atabilirsiniz. Bu rehberde Windows 7 işletim sistemi kullanılmıştır.

 Gerekenler

  • İşletim Sistemi (Windows XP, Windows 7, Windows 10, Linux Mint)
  • USB Bellek veya CD/DVD
  • Bilgisayara Ait Sürücüler

Adım 1: Bilgisayarınızı kapatın ve işletim sistemi yüklü olan USB veya DVD’yi bilgisayarınıza takın.

Adım 2: Bilgisayar açılış düğmesine bastıktan sonra F2, F12 veya DEL tuşlarını kullanarak BIOS ekranına giriş yapın.

format-nasil-atilir-1-bios

Adım 3: BIOS ekranı açıldığında klavyenin yön tuşlarını kullanarak BOOT seçeneğinin üzerine gelin.  Her bilgisayarın BIOS ara yüzü farklıdır. (Advenced BIOS Features ) BIOS ekranına girmeden direkt olarak BOOT menüsüne ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın BOOT menüsü tuşlarını öğrenmek için tıklayınız.

bios-a-giris

format-nasil-atilir-2-bios

Adım 4: BOOT kısmında First Boot Device’ı CD veya USB olarak seçmeniz gerekmektedir. (+,- tuşları seçeneği değiştirir.) İşlemler bittikten sonra F10 tuşu ile kayıt edip BIOS ekranından çıkış yapınız.

bios-boot-ayarlari-2 format-nasil-atilir-3-bios

Adım 5: BIOS menüsünden çıktıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlayacak ve “Press any key to boot from CD or DVD” yazısı gelecektir. Klavyeden herhangi bir tuşa basmanız yeterlidir.

format-nasil-atilir-4

Adım 6: Windows 7 yükleme ekranı karşınıza gelecek, Klavye ve dil seçeneklerini seçip ileri butonuna tıklayın.

win7-2

win7-3

Adım 7: Şimdi Yükle butonuna tıklayın.

win7-4

Adım 8: Karşımıza lisans ve kullanım koşulları geliyor. “I accept the license terms” kutusunu işaretleyip ileri düğmesine tıklayın.

format-nasil-atilir-6-bios

Adım 9: Bu adımda Özel (gelişmiş) butonunu seçiniz.

win7-6

Adım 10: Dikkat! En önemli adım olarak bu kısmı dikkatlice uygulayın. Bu adımda bilgisayarınızın Sabit Disk bölümleri görünür. Eğer bilgilerinizi saklamadıysanız bütün bölümleri silip yeniden oluşturabilirsiniz.

Bilgilerinizi D dizinine yedeklediyseniz D dizinini SİLMEYİN.

Genellikle C dizini işletim sisteminin yüklü olduğu dizindir. Bu yüzden virüslerin de silinmeme ihtimaline karşı C dizinini silip tekrar oluşturacağız.

Silmek istediğiniz dizini mouse ile seçip sil butonuna tıklayın. Tekrar dizin oluşturmak için Yeni butonuna tıklayın ve oluşturduğunuz dizinin boyutunu belirleyin.

win7-7

Adım 11: Sonraki adımda Windows kopyalanacak dosyaları ayıklıyor. Bu adım biraz zaman alacaktır, beklemelisiniz.

win7-8

Adım 12: Yukarıdaki işlem bittikten sonra bilgisayarınız yeniden açılacaktır. Bu esnada CD’den önyükleme için herhengi bir tuşa basın yazısı geldiğinde HİÇBİR TUŞA BASMADAN bekleyiniz. Kurulum kaldığı yerden devam edecektir. (Eğer tekrar tuşa basarsanız format atma işlemi baştan başlayacaktır.)

Adım 13: Kullanıcı hesabı ekranına geleceksiniz. Bilgisayar adınız ve kullanıcı adınız aynı olmamalıdır. İleri butonuna tıklayıp devam edin.

win7-10

Adım 14: Bu adımda ürün anahtarı girerseniz onaylanma sürecinde problem yaşanabilir ve uğraşırsınız. Bu yüzden kurulum bittikten sonra (30 gün içinde) Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyin ve açılan sayfada etkinleştirme işlemini gerçekleştirin.

win7-product-key

Adım 15: Saat, tarih, ağ ayarlarını da yaptıktan sonra kurulumumuz bitip bilgisayarımızın masaüstü temiz bir şekilde açılmış olacaktır.

win7-13 win7-14

Adım 16: Format işlemi bitmiştir. Format işleminden sonra bilgisayarın sürücülerini yüklemeniz gerekmektedir. Sürücüler yüklü olmadan bilgisayardan tam performans alamazsınız.

Sürücülerin nasıl yüklendiğini öğrenmek için Driverlar Nasıl Yüklenir adlı yazımızı okuyunuz.
Bilgisayar Driverları (Sürücüleri) Nasıl Yüklenir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?