Kapat

FPS Nedir, Ne İş Yarar?

Günümüzde bilgisayar oyuncuları için bir bilgisayardan beklenen en büyük değer FPS değeri oldu diyebiliriz. Forumlarda, sosyal medyada ve daha birçok platformda X oyunu bu bilgisayarda kaç FPS ile çalışıyor gibi yorumları görmeniz yüksek olasılıklıdır.

Peki, nedir bu FPS değeri?

FPS, Frame Per Second kelimelerinin baş harflerinden adını almıştır. Türkçesi Saniyelik Görüntü Sayısıdır.

FPS ( Saniyelik Görüntü Sayısı) Ne İşe Yarar?

Bilgisayar oyuncularının bir bilgisayarda aradığı özellikler ses, hız ve görüntüdür. Hız ve görüntü noktasında bilgisayarın işlemci ve ekran kartı performansını ölçen birime FPS denilir.

FPS Değeri Ne Kadar Olmalıdır?

Günümüzde optimizasyon ve performans kriteri olan FPS değeri turnuvalara katılan oyuncular için çok önemli bir değerdir. Hatta birçok turnuva oyuncusu 30 FPS değerinin altındaki bilgisayarlarda oynamayı reddeder çünkü bu hızın altında oyun içindeki reflekslerinizin etkisi azalır. Oyunculara göre bilgisayardaki değer 50 fps üzeri ise kabul edilebilir ama 30 fps değerinin altında ise kabul edilemez olarak görülür.

Tanımı biraz daha basite indirgersek, FPS görüntüleri daha erken gözlemlemek anlamına geliyor. 30 fps değerindeki görüntü 0,033 saniye boyunca ekranda kalırken, 60 fps de görüntü 0,016 saniye boyunca ekranda kalıp değişiyor. Multiplayer (çok kişilik) oyunlarda bu değerin anlamı kendini daha çok gösteriyor. Aynı internet hızında iki farklı bilgisayarda oyun oynayan iki kişi düşünelim. Biri 30 fps değeri diğeri 60 pfs değerine sahip olsun. 60 fps hızına sahip olan kişi diğerine göre 0,016 saniye daha erken reaksiyon gösterebiliyor. Saniyenin 100’de 1’i olan bu değer oyun kazandırır mı tartışılır ancak oyuncular için yüksek performans bir standart haline gelmiştir.

Aşağıdaki görselden FPS değerinin önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Monitörün Hz değeri ve FPS Arasındaki Fark Nedir?

Monitörlerdeki Hz değeri, monitörün saniye başına yenilenme sıklığı iken fps değeri ekran kartının saniyede gönderdiği ekran sayısıdır. Bu iki değeri birbiri ile karıştırmamak gerekir.

FPS Değerinin Yüksek Olması Tek Başına Yeterli midir?

Bu noktada FPS değerinin yanında monitörün Hz değerinin önemi de göz önüne çıkıyor. Monitörünüz 60 Hz değerine sahipken ekran kartınız ne kadar yüksek FPS elde etse de 60 FPS’den ötesi gözlemlenemeyecektir çünkü monitörünüze fazladan gönderilen görüntüler monitörün yenilenme sıklığının yetmemesinden dolayı yok olup gidecektir.

İyi bir oyun bilgisayarının monitörü en az 100 Hz değerine sahip olmalıdır. Ayrıca göz sağlığı açısından monitörünüzün değeri en az 60 Hz değerine sahip olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?