Kapat

Google Classroom Nedir, Nasıl Kullanılır?

Pandemi süreci ile eğitim öğretim hayatında daha çok ilgilenilen uzaktan eğitim araçlarından Google Classroom’u birlikte tanıyalım. Google Classroom, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) gibi öğrencilerinize ders içerikleri hazırlayabileceğiniz, ödev gönderebileceğiniz ve ödevleri raporlayabileceğiniz bir sanal sınıf uygulamasıdır.

Google Classrom Nasıl Kullanılır?

Google Classroom uygulamasını kullanabilmeniz için öncelikle bir Google kullanıcı hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Daha önce açtığınız bir gmail hesabınız varsa bunu bütün Google uygulamaları için kullanabileceğinizi unutmayın.

https://classroom.google.com/ adresine tıklayarak Google Classroom sayfasına girin. Google mail adresinizi ve şifrenizi girerek hesabınıza giriş yapın.

Google Classroom Sınıf Oluşturma

Google Classroom Sınıf Oluşturma

Giriş yapılan ekranın sağ üst bölümündeki artı (+) butonuna tıklayıp açılan menüden” Sınıf Oluştur” seçeneği tıklanır.


Açılan pencerede sınıf adı, bölüm, konu ve oda seçenekleri doldurulur ve oluştur butonuna tıklanır.

Oluşturduğunuz sınıfın ekranının sosyal medya hesaplarınız ve EBA sayfanızla pek de bir farkı olmadığını göreceksiniz.


Google Classroom Tema Değiştirme

Oluşturulan sınıf sayfasında üst bölümde bir görsel göreceksiniz. Bu görselin dersinizin konusuyla alakalı olmasını istiyorsanız görselin sağ alt bölümündeki tema seç veya fotoğraf yükle butonuna tıklayarak dersinize göre uyarlayabilirsiniz.


Google Classroom Sınıf Kodu

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Google Classroom sanal sınıfınıza öğrencilerinizi eklemek için üst bölümdeki görselde yer alan ders adınızın altındaki kodu öğrencilerinize göndermeniz gerekmektedir.

Ders kodunu daha büyük hale getirip paylaşmak için sınıf kodunun hemen sağ tarafında yer alan kare şeklindeki büyüt butonuna tıklayabilirsiniz.


Öğrenciler Nasıl Sanal Sınıfa Katılacaklar?

Öğrenciler, Google Classrom sayfasına kendi Google hesaplarıyla giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta yer alan artı (+) butonuna tıklayıp açılan menüden “Sınıfa Katıl” seçeneğini seçtikten sonra paylaştığınız ders kodunu açılan pencereye girerek sanal sınıfınıza katılabilirler.


Bu kodu öğrencilerin zor girebileceğini düşünüyorsanız kendiniz de öğrencileri ekleyebilirsiniz.

 

Bunun için üst menüde yer alan kişiler seçeneğini tıklayıp açılan pencereye öğrencilerin e-posta adreslerini girerek sanal sınıfınıza öğrencilerinizi davet edebilirsiniz.


Google Classroom Duyuru Ekleme

Öğrencilerinize herhangi bir duyuru yapmak için üst menüde yer alan “Akış” butonuna tıklayın.

İçerik bölümünde açılan “Şunlar için” bölümünde ilgili sınıfınızı ve dersinizi seçin. “Sınıfınıza paylaşın” bölümüne istediğiniz duyuruyu yazıp yayınla butonuna basarak duyurunuzu oluşturabilirsiniz.


Google Classroom Materyal Ekleme

Üst menüde yer alan “Sınıf Çalışmaları” butonuna tıklayın.

İçerik bölümünde yer alan “+ Oluştur” butonuna tıklayarak ödev, test ödevi, soru, materyal, konu seçeneklerinden size uygun olanını seçin.

 

Örnek olarak materyal seçeneğini seçtikten sonra eklemek istediğiniz materyalin başlık ve açıklama bölümünü doldurun. Alt bölümde ekle ve oluştur adında iki seçenek göreceksiniz.

Ekle bölümünü sizde var olan hazır materyalleri paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Oluştur bölümünden ise Google araçlarını kullanarak materyalinizi o anda oluşturabilirsiniz.


Google Classroom Video Ekleme

Oluşturduğunuz sınıfın sayfasına girin ve üst menüde yer alan “Sınıf Çalışmaları” bağlantısına tıklayın.

Sayfada yer alan (+ Oluştur) butonuna basın ve açılan menüden “Materyal” seçeneğini seçin.

Materyal başlığını ve açıklama bölümünü doldurun. Ekle bölümünden “Youtube” seçeneğini seçin.

İzletmek istediğiniz videonun adresini URL bölümüne yapıştırarak videoyu sanal sınıfınıza ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz “Youtube” seçeneği altında yer alan Youtube Arama motorunu kullanarak o anda Youtube’da yer alan ders ile ilgili herhangi bir videoyu seçip ekleyebilirsiniz.

Google Classroom Sınıflar Arasında Gezinme

Oluşturduğunuz birden fazla sınıf var ise sol tarafta yer alan üst üste üç çizgi halindeki menü tuşuna basarak oluşturduğunuz diğer sınıfları seçip sınıflar arasında gezinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?