Kapat

IPS Nedir, IPS Panel Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile tablet, mobil cihazlar ve monitörlerde adını sıkça duymaya başladığımız IPS panelinin ne olduğu, nasıl ayırt edilebileceği konusunda bir rehber hazırladık.

In-Plane Switching (IPS), Hitachi firması tarafından 1996 yılında Twisted Nematic (TN) panellerin yetersiz renk ve bakış açılarına karşı gerçeğe yakın görüntü, 178 derece bakış açısı ile üretilmiştir. IPS Panelin enerji tüketimi oldukça düşük olduğundan mobil cihazların da batarya ömrünü oldukça uzatır.

Özellikle profesyonel tasarımcı ve fotoğrafçılar tarafından 178 derece bakış açısı sağladığı için çoklu monitör kullanımında tercih ediliyor.

IPS Panel Çalışma Mantığı

Resimdeki TN ve VA panellerde bulunun kristal moleküller hareket esnasında paralelliğini kaybederken IPS panelde bu korunur. Kristal moleküllerin paralelliğini koruması sayesinde ışığın dağılımı azalır ve bu sayede IPS panellerde geniş bakış açısı sağlanır.

IPS,TN ve VA Farklılıkları

TN ve VA panellerde ekrana dokunulduğunda renk bozulması meydana gelirken IPS panellerde kristal moleküllerin paralelliği sayesinde bu bozulma yaşanmaz.

IPS panellerde görüntü diğer panellere göre daha nettir.

Kullandığım Cihaz Hangi Panel?

Panele dokunduğunuzda renk bozulması meydana gelmiyorsa IPS paneldir.

Panele büyüteç ile bakıldığında aşağıdaki resim ile karşılaştırarak piksel sıralanmasına göre panel isminizi öğrenebilirsiniz.

Kaynak: www.viewsonictr.com/mailing/products/photos/IPS/IPS_nedir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?