Kapat

İşlemci Nasıl Çalışır?

İşlemci Nasıl Çalışır?

Bir önceki yazımız olan “İşlemci Nedir?” adlı yazımızı okudunuz mu?

İşlemciler üzerinde milyarlarca yarı iletken bir madde olan transistör barındırırlar. Elektrik sinyalleri bu aygıt üzerinden geçtikten sonra matematiksel terimlere (0 ve 1) dönüştürülür. Devrede elektrik sinyalinin olması “1“, olmaması “0” ile ifade edilir. İşlemci bu düşük seviyeli makine dili (ikilik sayı düzeni) ni kullanarak bilgisayar üzerindeki bütün karmaşık işlemleri yapar. Bu cümleyi şöyle bir örnekle açıklarsak anlaşılması daha kolay olacaktır:

Mesela klavyeden bastığınız “A” harfi ikilik sistemde “01000001” değerine karşılık gelir. Yani siz klavyeden “A” harfine bastığınızda aslında işlemciye “0100001” değerini gönderirsiniz ve işlemci de bu değerin “A” harfi olduğunu anlar ve ekrana yazdırır.

İşlemcinin Temel Bileşenleri

İşlemciler üzerinde firmadan firmaya farklılık gösteren mimari yapılar mevcuttur. Ancak her işlemcide bulunan bazı temel bileşenler bulunmaktadır. Bunlar: ALU ( Aritmetik Mantık Birimi), Instruction Decoder (Komut Çözücü), Register (Kaydediciler) ve Bus (Veriyolu)”dur.

Aritmetik Mantık Birimi (ALU): İşlemci üzerindeki en önemli birimdir. Bu birimin temel görevi toplama, çıkarma, çarpma ve bölme komutlarını dönüştürmektir. İşlemcide bulunan ALU birimi ne kadar gelişmişse işlemci de aynı oranda performans gösterir

alu-aritmatik-mantik-birimi.

Komut Çözücü (Instruction Decoder): İşlemciye gelen komutların çözülmesini (hangi komut ne anlama geliyor) sağlar ve işlemi tamamladıktan sonra gerekli bilgileri diğer bileşenlere gönderir.

Kayıt Ediciler ( Registers) : Anabellekteki (Harddiskteki) bilgiler işlenmek üzere işlemciye taşınır ve burada verilerin işlenmesi esnasında geçiçici olarak bu birimde hafızada tutulur, yedeklenirler.

instruction-decoder-komut-cozucu

Veriyolu (BUS): İşlemcinin diğer donanım birimleri ile iletişimini sağlayan iletken yollardır. Bu yolların genişliği fiziksel bellek adreslemesinde önemlidir. 32 bit, 64 bit kavramları bu yolların genişliğini ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?