Kapat

Kodlama Nedir?

Kodlama diğer adı ile programlama bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye belirli şartlar ve düzene göre işlem yaptırmak için kullanılan komut dizisidir. En kısa tanımla kodlama, insanın bilgisayara veya elektronik devreye emir verebilmesi, işlem yaptırabilmesi için gereken iletişim dilidir. İnsanlar arasında nasıl iletişim dili varsa bilgisayar ve yazılımcı arasında da çeşitli iletişim dilleri vardır. İşte bu dilleri kullanıp bilgisayara işlem yaptırmaya programlama / kodlama denilir.

Kodlama Dilleri Nelerdir?

Seviyelerine göre programlama dillerini sınıflayabiliriz. Yaygın olarak kullanılan bazı programlama dilleri;

Çok yüksek seviyeli diller: VisualBasic, VB.NET, Acces, Foxpro
Yüksek seviyeli diller: Pascal ,Basic, Fortran
Orta seviyeli diller: C ,C++, C#, Java, ADA
Düşük seviyeli diller: Assembly
Makine dilleri: Bilgisayarın çalışma dilleri 1 ve 0’lardan oluşur. (Binary)

Hangi Alanlarda Kullanılır?

En kısa ifade ile bilgisayarla kontrolün mümkün olduğu her alanda kullanılır. Bilgisayarda web, oyun, masaüstü uygulamaları için kullanılırken gömülü sistem, elektronik ve robotik alanlarında da kullanılır. Son teknoloji ürünü olan arabalar, çamaşır makineleri, klimalar daha birçok elektronik cihazda programlama dilleri kullanılarak ürünler oluşturulmuştur.

Nasıl Öğrenilir?

Programlama dillerini öğrenmek istiyorsanız öncelikle hangi amaç için kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin bir web sitesi oluşturmak için öğrenmek istiyorsanız Html, Css, Javascript, Php, Asp vb. programlama dillerini öğrenmeniz gerekmektedir.

Temel diyebileceğimiz C, C++, Java gibi bazı programlama dillerini öğrenerek diğer dillere daha kolay geçiş yapmanız da mümkündür.

Öncelikle basit kodları öğrenmeye çalışın. Daha sonra çevrimiçi ücretsiz eğitim videolarından ve kitaplardan yararlanın. Programlama dillerinin hepsine hakim olmanız mümkün olmayacak ancak sizi amacınıza ulaştıracak dilleri öğrenmek zaman ve emek gerektirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?