Kapat

Laptop/Dizüstü Bataryası Doğru Kullanımı

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının yakındığı en büyük sorunlardan biri yeni alınan cihazın bataryasının kullanım süresinin düşmesi ve hatta sıfırlanmasıdır. Bu olay tamamen kullanıcıların bilinçsiz kullanımından kaynaklanmaktadır. Doğru bir kullanım ile Li-ion pillerinizi kullanım ömürlerine kadar sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Uyarı: Unutmayın ki bilgisayarda yapılan işlemler laptop pilinizin süresini etkileyecektir. Örneğin sadece internet dolaşımında 6 saat giden piliniz yüksek grafikli bir oyun oynarken 3 saat ve altına düşebilir. Bu gayet normaldir çünkü notebook üzerinde enerji harcayan birçok donanım mevcuttur (cpu, vga chip, fanlar, speakerlar, hdd ve optik sürücü motoru, wireless lan, bluetooth, usb aygıtlar vs). Bu donanımların değişik kullanım kombinasyonları farklı sürelerde batarya ömrü anlamına gelmektedir.

Laptop / Dizüstü / Notebook Bilgisayarlarda Doğru Pil Kullanım Tavsiyeleri

  • Yeni alınan bataryanın kullanım ömrü açısından bataryayı ilk sarjda netbook kapalı iken 10-12 saat arası sarj edin. Netbook’u açın ve pil seviyesi %5 olana kadar kullanın. Tekrar %100 seviyesine gelinceye kadar sarj edin ve bu işlemi 4-5 kez tekrarlayın. Bu işlem ile gelecek kullanım için verimi elde etmiş olacaksınız.
  • Cihazınızın pil seviyesini %5’in altına düşürmemeye dikkat edin. Güç seçenekleri ayarlarından “Kritik Sarj Seviyesi” seçeneğinden bu ayarı yapabilirsiniz. %5 seviyesinin altına düştüğü zaman pilin ilk sarjı zorlaşmakta ve batarya iç devresi bozulabilmektedir.
  • Notebook’un arkasında yazan input, Volt ve Amper değerlerine dikkat edin. Bu değerlere uygun olmayan bir adaptör ile sarj edilirse batarya ömrü düşecektir.
  • Batarya nem, sıvı ve aşırı sıcaklıktan korunmalıdır.
  • Cihaz çalışır durumda iken batarya sökülüp takılma işlemi yapılmamalıdır.
  • Cihazınızı olabildiğince batarya ile kullanmaya dikkat edin. Pil %100 seviyesine gelince prizi çıkarın ve pil seviyesi %5’in altına düşmeden tekrar prize takarak sarj edin. Bataryayı canlı tutmak haftada en az bir defa sarj, desarj işlemini gerçekleştirmek batarya ömrünü uzatacaktır.
  • Bataryayı cihazdan çıkarıp cihazı sadece şebeke elektriği ile kullanmak bataryanızın ömrünü düşürür. Unutmayın bir bataryayı uzun kullanmanın yolu bataryayı canlı tutmaktır. Hiç kullanmamak maalesef bir çözüm değildir.
  • Batarya ömrü azaldığında kesinlikle şoklama yöntemine başvurmayınız. Bataryanızın kalan ömrünü de bu şekilde tüketmiş olacaksınız. Şoklama bataryaya geçici bir kapasite kazandırır ve kısa süre sonra batarya tamamen ömrünü yitirir.
  • Sizde bildiğiniz doğru batarya kullanım yöntemlerini yorum bölümüne ekleyip bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?