Kapat

ROM, Stock ROM, Custom ROM Nedir?

Bilişim Teknolojileri, Android akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının sıklıkla duyduğu ROM, Stock Rom, Custom Rom kavramlarını basit bir dille açıklayalım.

Rom Nedir?

Android işletim sistemli cihazların üretici firma tarafından özelleştirilip içerisinde var olan yazılımların paketlenerek tek bir dosya haline getirilmesine ROM denilir.

Stock Rom Nedir?

Cihaz üreticilerinin ürettiği orijinal ROM yazılımlarına Stock Rom adı verilir. Cihazınızda herhangi bir sorun olduğu zaman Stock Rom yazılımları ile orijinal haline döndürerek desteklenen Android sürümlerinde formatlayabilirsiniz.

Custom Rom Nedir?

Üretici firma tarafından hazırlanmayan ve genellikle bu işin meraklıları tarafından hazırlanan gayrı resmi yazılımlardır.

Stock Rom Varken Neden Custom Rom?

Genellikle üretici firmalar piyasaya sunduğu model için belirli bir tarihten sonra yazılım güncellemesini keserler. Kullanıcılar da yeni yazılım sürümlerini ellerinde var olan cihazlara yüklemek isterler ve yeni android sürümlerini destekleyen Custom Rom’lar telefonlara yüklenir.

Custom ROM’ları hazırlayan yazılımcılar arkaplanda çalışan gereksiz uygulamaları kaldırarak, orijinal romlara göre daha uzun şarj ömürlü ve daha performanslı yazılımlar oluşturdukları için kullanıcılar Custom ROM’ları tercih ederler.

UYARI: Cihazlara Rom yüklemek riskli bir işlemdir. Yükleme esnasında yaşanan bir problem cihazı kullanılmaz hale getirebilir ve telefon garanti kapsamı dışında kalır. Ayrıca Custom Rom yazılımlar üretici firma tarafından yapılmadığı için gizlilik ve güvenlik açısından sıkıntı oluşturabilir.

“ROM, Stock ROM, Custom ROM Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Yeşim says:
  2. alaaddin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?