Kapat

SSD Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Nedir Bu SSD Bellek?

Açılımı Solid State Drive olan SSD, verileri depolamak için geliştirilen sabit disklerin yerini almıştır. HDD (Hard Disk Drive) ve SSD’nin kullanım amacı aynı olup bilgi depolamaktır.

Klasik Hard Disk’ler içlerinde döner bir plakaya barındırır ve bilgileri bu döner plaka üzerine kayıt ederken Solit State Disk (SSD)’ler döner bir plaka barındırmaz. Bunun yerine içlerinde RAM’lerin üzerinde bulunan tarzda bellekler barındırır ve bilgileri buraya kayıt ederler.

 

SSD ve HDD Farkları:

Klasik sabit diskler (HDD) içerisindeki döner plaka yüzünden gürültülü çalışır, düşük okuma/yazma hızına sahiptir (max. 150bm/sn), darbeye karşı dayanaksız, aşırı ısınma yaparlar.

SSD’ler barındırdıkları bellek modülleri sayesinde 0 (sıfır) sesle çalışır, çok az ısınır, yüksek hızda okuma/yazma (max. 500mb/sn) özelliğine sahip ve darbeye karşı da dayanıklıdırlar.

Okumaz yazma hızı konusunda bir örnek verecek olursak örneğin 50 GB dosyayı HDD yazmak istediğinizde 15 dakika gibi bir süre gerekiyorsa, bu SSD Diskler‘de 3 dakika gibi kısa bir süreye tekabül etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İçeriklere Baktınız mı?